Gdzie musi się znajdować SSP?
SSP, czyli system sygnalizacji pożarowej, obowiązkowo musi znajdować się w obiektach, które określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych oraz terenów. W tym przypadku pod uwagę bierze się przede wszystkim powierzchnię danego miejsca, jak również liczbę przebywających tam osób.
System sygnalizacji pożarowej montowany powinien być w różnorodnych obiektach, które nie tylko mogą pomieścić dużą liczbę osób, ale także przechowują wyjątkowo cenne eksponaty. Wśród najważniejszych miejsc wskazać należy m.in.:
- budynki handlowe i wystawowe - jednokondygnacyjne, gdy powierzchnia strefy pożarowej przekracza 500 m2 oraz wielokondygnacyjne, kiedy wspomniana powierzchnia jest większa niż 2500 m2;
- instytucje kultury - teatry, gdy liczba miejsc przekracza 300 osób oraz kina o liczbie miejsc ponad 600;
- budynki gastronomiczne posiadające ponad 300 miejsc;
- sale sportowe i widowiskowe, kiedy liczba miejsc przekracza 1500;
- szpitale i sanatoria, gdy w budynku znajduje się ponad 200 łóżek;
- szpitale psychiatryczne posiadające więcej niż 100 łóżek;
- budynki użyteczności publicznej wysokie i wysokościowe;
- stacje metra i kolei podziemnych;
- biblioteki, jeżeli ich zbiory tworzą w całości albo części narodowy zasób biblioteczny.
SSP wymagany jest ponadto w zakładach pracy, które w danym budynku zatrudniają więcej niż 100 osób niepełnosprawnych. O systemie nie można także zapominać w budynkach zamieszkania zbiorowego, gdzie przewidywany czas pobytu tych samych osób jest dłuższy niż trzy doby, a liczba miejsc noclegowych przekracza 200.
System wymagany jest również w budynkach zawierających cenne eksponaty lub inne wartościowe rzeczy:
- archiwa wskazane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych;
- muzea oraz zabytki budowlane, które wyznaczył Generalny Konserwator Zabytków po uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej;
- ośrodki elektronicznego przetwarzania danych o zasięgu krajowym i wojewódzkim, a dodatkowo urzędy obsługujące organy administracji rządowej.