Środki gaśnicze to obowiązkowe wyposażenie właściwie każdego budynku, a przede wszystkim miejsca pracy, ale również samochodu. Z pozoru zwykła gaśnica, może nie tylko skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, kiedy pojawi się on na terenie budynku lub w jego pobliżu, ale również może uratować mienie i to, co najbardziej wartościowe – ludzkie życie. Obsługa gaśnicy nie należy do szczególnie trudnych, dlatego w razie zagrożenia każdy powinien sobie poradzić z jej użyciem, niemniej jednak, by mieć pewność, że sięgnięcie po gaśnicę będzie dla nas rzeczywiście bezpieczne i skuteczne, trzeba pamiętać o tym, że musimy dbać o gaśnice – legalizacja i konserwacja to podstawa ich bezpiecznego użytkowania, której dodatkowo wymagają od nas przepisy prawne.
Kto może zajmować się konserwacją gaśnic?
Jeśli chodzi o gaśnice, legalizacja i konserwacja jest wymagana prawnie, zatem posiadając gaśnicę, nie możemy o tym zapominać. Aby sprawnie wykonać serwis gaśnicy konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia - w skład urządzenia gaśniczego poza środkiem gaśniczym wchodzi nabój z gasem pod dużym ciśnieniem, który odpowiada za skuteczny wyrzut środka gaśniczego - piany, proszku z wewnętrznej komory gaśnicy. W trakcie konserwacji gasnicy doświadczeni technicy, postępując zgodnie z instrukcjami producentów rozbierają urządzenie i dokonują przeczyszczenia poszczególnych elementów. Konserwacja obejmuje również sprawdzenie, czy poszczególne elementy nie są pokryte korozją oraz czy nic nie blokuje ich ruchu po odbezpieczeniu gaśnicy. Dzięki profesjonalnej konserwacji sprzętu gaśniczego możemy mieć pewność, że urządzenie nie zatnie się w krytycznym momencie.
Przegląd a naprawa gaśnicy
Przegląd gaśnicy jest obowiązkowy. Jest on badaniem, które ma określić stan, w jakim znajdują się gaśnice. Legalizacja i konserwacja nie są jednak tożsame z naprawą, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, naprawa gaśnicy ma usunąć już powstałą usterkę. W zakres czynności naprawczych mogą wchodzić m.in. wymiana środka gaśniczego, znakowanie czy malowanie gaśnicy.
Przegląd gaśnicy co ile?
Przegląd gaśnicy ma na celu sprawdzenie jej stanu technicznego, czy jest w pełni sprawna i gotowa do użycia w sytuacji zagrożenia pożarowego. W trakcie przeglądu sprawdza się również ciśnienie i uszczelnienie, czyli kluczowe elementy, które mogą mieć realny wpływ na skuteczność działania gaśnicy. Ważne aby gaśnice były poddawane również oględzinom wizualnym sprawdzane pod kątem uszkodzeń fizycznych, korozji, czy ewentualnych wycieków). Przegląd gaśnicy co ile powinien być wykonywany?
Przeglądy wszystkich typów gaśnic należy dokonywać raz w roku, natomiast remont środków gaśniczych należy wykonywać co 5 lat.
Jak wybrać odpowiednią gaśnicę?
Zamiast ryzykować zakupem niewłaściwego sprzętu, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do fachowców w tej dziedzinie, a więc do firmy, która zawodowo zajmuje się ochroną przeciwpożarową.
Z uwagi na różny charakter obiektów, oraz przypisane do nich klasy zagrożenia pożrniczego ilość oraz wielkość gaśnic powinna być dobrana w odpowiednich ilościach, biorąc pod uwagę m.i.:
- Rodzaj składowanych materiałów
- Powierzchnię obiektu
- Odległość między gaśnicami
- Dostęp do sprzętu gaśniczego
Doświadczenie firm zajmujących się bezpieczeństwem ppoż budynków pozwala na wykonanie odpowiednich audytów pomieszczeń i dobranie odpowiedniej ilości, oraz wielkości gaśnic do poszczególnych pomieszczeń. Specjaliści firmy POL-POŻ zajmują się doradztwem z zakresu doboru gaśnic i innych zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach na terenie całej Polski.
Dodatkowo możemy też spodziewać się fachowej i profesjonalnej porady na temat innych sposobów zabezpieczenia budynku przed pożarem.