Skuteczna ochrona przed pożarem jest bardzo ważna przede wszystkim w obiektach, w których każdego dnia przebywa wiele ludzi. Bardzo często o zabezpieczeniach przed ogniem należy myśleć już na etapie projektowania budynku. Dotyczy to na przykład stref pożarowych, które są obowiązkowe w wielu miejscach. Poniżej przedstawiamy, czym są i czemu służą strefy pożarowe w budynku.
Czym jest strefa pożarowa w budynku?
Dokładna definicja strefy pożarowej w budynku zawarta została w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki, jak również ich usytuowanie. We wspomnianym dokumencie czytamy, że:
Strefę pożarową stanowi budynek albo jego część oddzielona od innych budynków lub innych części budynku elementami oddzielenia przeciwpożarowego, o których mowa w § 232 ust. 4, bądź też pasami wolnego terenu o szerokości nie mniejszej niż dopuszczalne odległości od innych budynków, określone w § 271 ust. 1-7.
Jeżeli chodzi o wielkość strefy pożarowej, to jej powierzchnia obliczona jest jako powierzchnia wewnętrzna budynku lub jego część. Należy mieć na uwadze, że wlicza się do niej także powierzchnię antresoli. Inaczej rzecz ujmując, strefa pożarowa to budynek (albo jego część), który został wydzielony specjalnymi przegrodami odpornymi na działanie ognia oraz wysokich temperatur. Może ona obejmować cały budynek, jego część, kondygnację, pomieszczenie albo zespół budynków znajdujących się na tej samej działce.
Czemu służy strefa pożarowa w budynku?
Wydzielenie strefy pożarowej w budynku ma bardzo ważne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników oraz ochronę mienia. Dzięki niej można przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia, co jest kluczowe dla zredukowania strat materialnych. Kolejna bardzo ważna funkcja to zwiększenie czasu ewakuacji. Ma to ogromne znaczenie dla bezpiecznego opuszczenia budynku przez ludzi, którzy w odpowiednim miejscu mogą oczekiwać na przybycie służb ratunkowych.
Warto również podkreślić, że w wielu obiektach - jak na przykład szpitale albo centra danych - istnieją miejsca wymagające szczególnej ochrony przed ogniem. Wydzielenie strefy pożarowej daje możliwość zapewnienie najwyższego poziomu ochrony tych obszarów, gdzie znajdują się cenne urządzenia, dane itp. Trzeba mieć też na uwadze, że w niektórych budynkach wydzielenie stref pożarowych jest obowiązkowe i regulowane przez konkretne przepisy prawa. Ich przestrzeganie jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Jak widać, podział budynku na strefy pożarowe jest bardzo ważny ze względu na zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa, minimalizację strat materialnych oraz skuteczne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej.
W jakich budynkach muszą być strefy pożarowe?
Podział budynku na strefy pożarowe ma kluczowe znaczenie dla zachowania wysokich standardów ochrony przeciwpożarowej. Właśnie z tego powodu są one obowiązkowe w wielu miejscach, wśród których należy wymienić między innymi:
- budynki użyteczności publicznej, jak placówki edukacyjne, szpitale, kina, teatry albo centra handlowe;
- wielokondygnacyjne budynki mieszkalne;
- obiekty przemysłowe - na przykład fabryki i magazyny, w których znajdują się łatwopalne substancje;
- obiekty sportowe oraz rekreacyjne;
- budynki zabytkowe.
We wszystkich tych miejscach strefy pożarowe są niezbędne między innymi ze względu na przebywanie tam dużej ilości osób, jak również przechowywanie cennych sprzętów (na przykład szpitale).
Jakie budynki nie muszą mieć stref pożarowych?
Trzeba mieć na uwadze, że nie we wszystkich budynkach konieczne jest wydzielenie stref pożarowych ZL. Będą to na przykład budynki mieszkalne jednorodzinne, wielorodzinne, które nie przekraczają wysokości 3 kondygnacji, jak również obiekty gospodarcze, jeśli nie są w nich składowane materiały łatwopalne.