Jak działa system oddymiania grawitacyjnego?

Oddymianie grawitacyjne jest jednym z najważniejszych systemów pozwalających na odprowadzenie dymu i ciepła podczas pożaru. Obok systemów nadciśnieniowych, które zabezpieczają przed zadymianiem, jest istotnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. System oddymiania grawitacyjnego usuwa dym i gazy pożarowe, które dostaną się np. na klatki schodowe w wyniku pożaru. Oznacza to, że drogi ewakuacyjne pozostają wolne od zadymienia a ludzie mogą bezpiecznie opuścić budynek.

Na czym polega oddymianie grawitacyjne?

System oddymiania grawitacyjnego uruchamia się poprzez załączenie czujki dymowej, przycisku oddymiania lub innych, zewnętrznych urządzeń. Co ważne – system ten jest w pełni automatyczny. Całość operacji jest zewnętrznie kontrolowana. W skład systemu wchodzą m.in.: klapy oddymiające, kurtyny dymowe oraz otwory napowietrzające. Skuteczny system oddymiania oprócz funkcji usuwania gazów pożarowych z dróg ewakuacyjnych dodatkowo obniża temperaturę w obiekcie, dzięki temu chroni konstrukcję budynku podczas pożaru oraz zwiększa bezpieczeństwo ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

System oddymiania grawitacyjnego ma na celu usprawnienie naturalnego ciągu w dolnych częściach budynku. Żeby było to możliwe, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza. Do tego celu instalowane są specjalne elementy konstrukcyjne. Na co dzień mogą one służyć do codziennej wentylacji pomieszczeń. Często są to specyficzne napędy elektryczne stosowane w oknach lub klapach oddymiających.

Zalety systemów oddymiania grawitacyjnego

Systemy tego rodzaju są nie tylko skuteczne, ale też subtelne – na co dzień w ogóle nie odczuwa się ich obecności. Elementy systemu mogą być tak ozdobione, aby pasowały do reszty wystroju. Nowoczesne wzornictwo jest bardzo estetyczne, dlatego system nie rzuca się w oczy. Razem z resztą sprzętów sprawia wrażenie spójnej koncepcji.

System oddymiania grawitacyjnego jako urządzenie przeciwpożarowe wymaga przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych i konserwacji nie rzadziej niż raz w roku.

Zużyciu najczęściej ulegają akumulatory w centralach sterujących, coraz częściej pojawiające się w Polsce silne wiatry i burze powodują czasami uszkodzenia klap dymowych i napędów.

W instalacjach pneumatycznych, znacznym kosztem może być konieczność wymiany naboi wyzwalających klapy dymowe po każdym fałszywym alarmie.

Nie sposób nie zwrócić także uwagi na inny aspekt zainstalowania tego rodzaju zabezpieczenia. Elementy systemu mogą stanowić komfortową wentylację hal produkcyjno – magazynowych oraz klatek schodowych.