Jak działa system wykrywania gazów?
System wykrywania gazów to nic innego jak detektor cząstek naładowanych. Ma to miejsce ponieważ, gdy przez gaz przechodzi cząstka naładowana to dochodzi do jego jonizacji – co z kolei sprawia, że elektrony odrywają się od atomów. Następnie te wyizolowane elektrony wchodzą w kontakt z anodami do których dotarły. Ten moment właśnie odpowiada za wytworzenie sygnału elektrycznego, który został zarejestrowany w elektronicznym systemie wykrywania gazów, o jakim mowa.
Najprościej mówiąc, każdy ze znanych dzisiaj detektorów gazowych działa poprzez wykorzystanie mechanizm opartego o wzmocnienie gazowe, chodzi o nic innego jak o powielenie pierwotnych elektronów. Sęk w tym, że odbywać musi się ono w silnym polu elektrycznym – odpowiednio zaprojektowany system wykrywania gazów zapewnia właśnie takie działanie.
Rodzaje detektorów gazowych
Na rynku można dostać wiele różnych rodzajów detektorów – dostosowanych do tego, by możliwe było pobranie pomiarów cząsteczek o różnych własnościach. Na kanwie tego możliwe jest mierzenie:
-
strat energii w gazie,
-
toru lotu,
-
całkowitego strumienia,
-
pędu.
Ważną cechą detektorów gazowych jest ponadto stosunkowo niewielka gęstość – to dzięki niej są w stanie zaburzać tor lotu cząsteczek.
O czym warto pamiętać przy montażu detektorów?
Detektorów nie należy umieszczać zwykle dalej niż 8 metrów od potencjalnego źródła emisji gazu. System wykrywania gazu oprócz tego, iż w odpowiedniej odległości – powinien być zainstalowany na odpowiedniej wysokości. Przy jej ustalaniu należy wziąć pod uwagę strefy dozorowane, specyficzne cechy pomieszczeń oraz warunki eksploatacji specyficzne dla danego miejsca. Zająć się tym powinien doświadczony profesjonalista.
Systemy detekcji gazów - do czego służą, gdzie znajdują zastosowanie?
Systemy detekcji gazów to urządzenia, dzięki którym możliwa jest szybka identyfikacja szkodliwych gazów w danym środowisku. Systemy te zostały zaprojektowane w taki sposób, by mogły wykrywać nawet niewielkie ilości toksycznych lub palnych gazów. Dzięki szybkiej reakcji na obecność niebezpiecznych gazów, systemy te umożliwiają sprawną ewakuację z obszaru objętego zagrożeniem. Ze względu na efektywną funkcjonalność, systemy detekcji gazów znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach z powodzeniem znajdują zastosowanie jako element systemu ppoż wdrażany w miejscach pracy, w tym w przemyśle chemicznym, górnictwie - wszędzie tam gdzie konieczne jest wdrożenie skutecznej ochrony dla pracowników przed wdychaniem niebezpiecznych substancji, szkodliwych oparów.