Z jednej strony w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z mniejszą liczbą pożarów niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, z drugiej strony nie oznacza to, że jesteśmy w stanie całkowicie się przed nimi zabezpieczyć. Faktem jest jednak, że z reguły ponosimy o wiele mniejsze straty, ponieważ stosując odpowiednie instalacje przeciwpożarowe jesteśmy w stanie zareagować i podjąć właściwe działania odpowiednio szybko, kiedy ogień nie zdąży się jeszcze rozprzestrzenić. Bez odpowiednich systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz instalacji niestety często ponoszone są nie tylko ogromne straty materialne, ale przede wszystkim tracą życie ludzie i zwierzęta. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe każdego budynku.
Jakie są rodzaje instalacji przeciwpożarowych?
Instalacje przeciwpożarowe w najprostszy sposób można byłoby podzielić na takie, które ostrzegają o pożarze, i takie, które zaczynają go gasić, zanim na miejsce przybędą odpowiednie służby, oraz ułatwiają ewakuację. Oczywiście można by było przeprowadzić dużo bardziej skomplikowane podziały instalacji przeciwpożarowych, jednak nie jest to konieczne w tym artykule. Jeśli chodzi o instalacje, dzięki którym jesteśmy odpowiednio wcześnie ostrzegani, że w budynku, w którym się znajdujemy, wystąpił pożar, to przede wszystkim należy tu wymienić systemy sygnalizacji pożaru SAP oraz dźwiękowe systemy ostrzegawcze. Te pierwsze są najważniejsze, ponieważ mają podwójną rolę: z jednej strony ostrzegają przebywające w budynku osoby o wystąpieniu zagrożenia pożarem, umożliwiając odpowiednio wczesną ewakuację, z drugiej strony natomiast uruchamiają inne urządzenia i systemy, których zadaniem jest gaszenie pożaru w jego początkowej fazie, co umożliwia ograniczenie do minimum strat wywołanych przez ogień, a przede wszystkim nie pozwala to ogniowi na rozprzestrzenienie się. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze są niejako uzupełnieniem dla systemu SAP – jak sama ich nazwa wskazuje, ich rolą jest nadawanie komunikatów, które mogą być zarówno dźwiękowe, jak i głosowe – są kierowane do przebywających w budynku osób i przede wszystkim ostrzegają o zagrożeniu oraz zalecają ewakuacje z budynku. Nadawane mogą być albo automatycznie albo przez operatora, bezpośrednio po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z systemu sygnalizacji pożarowej. Instalacja przeciwpożarowa taka jak system zasysający detekcji dymu, dzięki stałej analizie powietrza są w stanie wykryć dym i zasygnalizować wystąpienie pożaru w jego najwcześniejszym stadium. Nie ulega więc wątpliwości, że nie powinniśmy zlekceważyć tego systemu w trakcie przeciwpożarowego zabezpieczenia budynku.
Instalacja przeciwpożarowa ograniczająca pożar i ułatwiająca ewakuację z budynku
Drugim rodzajem zabezpieczeń dla budynków są instalacje przeciwpożarowe, które przede wszystkim ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Są to instalacje gaśnicze, które wykorzystują różne środki i metody do gaszenia ognia i ratowania przed nim mienia oraz ludzi. Instalacje oparte na tryskaczach są najpopularniejsze – kiedy otrzymają sygnał o występowaniu w pomieszczeniu pożaru, uruchamiają się, gasząc go wodą lub środkami gaśniczymi. Instalacja przeciwpożarowa tego rodzaju powinny być montowane wyłącznie w ścisłej współpracy z fachowcami w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. O tym, jakie tryskacze powinny być wybrane, jakie powinno być ich rozmieszczenie, a także jaki środek gaśniczy powinien być w nich wykorzystany decyduje wiele czynników, na podstawie których odpowiednie działania może podjąć jedynie specjalista. Tym, co ma wpływ na ostateczny wybór tryskaczy i środka gaśniczego są m.in. warunki techniczne pomieszczenia, ale również warunki termiczne w nim panujące. Instalacje przeciwpożarowe są montowane na sufitach i nie mogą być stosowane w budynkach, które nie są odporne na mróz. Dla takich budynków odpowiedni jest inny rodzaj tryskaczy – instalacje, które są zasilane sprężonym powietrzem.
Instalacja przeciwpożarowa zalewowa
Jeszcze innym rodzajem instalacji przeciwpożarowych, są instalacje zalewowe – takie instalacje na szeroką skalę stosuje się w budynkach narażonych na szczególnie szybkie rozprzestrzenianie się ognia, a więc tam, gdzie przechowuje się środki łatwopalne. Sama nazwa instalacji zalewowych wskazuje, że istotą ich działa jest zalewanie pomieszczenia – istotnie, w przeciwieństwie do instalacji zraszaczy, które zaledwie tryskają wodą lub środkiem gaśniczym, instalacje zalewowe opierają się na dyszach, które w wypadku wystąpienia zagrożenia, zalewają pomieszczenie środkiem gaśniczym.
Gaśnicze instalacje przeciwpożarowe
Ostatnie instalacje przeciwpożarowe, które zostaną omówione w tym artykule, to instalacje gaśnicze, które wielu osobom mogą wydać się dosyć zaskakujące, ponieważ jako środek gaśniczy wykorzystują one gaz. Stosuje się je między innymi w bibliotekach i archiwach, ale również w serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych – generalnie wszędzie tam, gdzie użycie wody jako środka gaśniczego jest niewskazane ze względu na magazynowane w pomieszczeniu przedmioty. Do najczęściej stosowanych w takich instalacjach gazów należą dwutlenek węgla oraz argon, ale zasadniczo mogą być stosowane również inne gazy – czynnikiem wyboru gazu do instalacji gaśniczej jest możliwość zagrożenia dla ludzi, a także warunki techniczne pomieszczenia. Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcemy zabezpieczyć na wypadek pożaru, w każdym przypadku powinniśmy skontaktować się z firmą zajmującą się przeciwpożarową ochroną budynków. Tylko prawdziwi specjaliści w tym fachu, są w stanie w profesjonalny sposób dobrać odpowiedni do budynku i jego przeznaczenia rodzaj instalacji oraz odpowiednio go zamontować, a także wybrać najlepszy dla danego przypadku środek gaśniczy. W żadnym wypadku nie powinniśmy bez odpowiedniej wiedzy próbować samodzielnego montażu instalacji przeciwpożarowych, ponieważ niestety może to nam przynieść więcej szkody niż pożytku.
Przejdź do: systemy DSO.