Pożar w zakładzie pracy - o czym pamiętać?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że każdy zakład pracy musi być wyposażony w znaki ochrony przeciwpożarowej oraz znaki ewakuacyjne. Prawidłowe oznakowanie jest niezbędne do tego, aby sprawnie przeprowadzić akcję gaśniczą oraz ewakuacyjną. Konieczne jest między innymi oznakowanie sprzętu służącego do walki z żywiołem - gaśnic oraz koców gaśniczych.
Pracodawca ma także obowiązek wyposażyć stanowiska pracy w instrukcje pożarowe i BHP. Muszę być one czytelne, jak również znajdować się w łatwo dostępnych miejscach.
Powiadomienie o pożarze w miejscu pracy
W przypadku pojawienia się pożaru w zakładzie pracy, pracownik ma obowiązek powiadomić o tym odpowiednie służby. Powiadomienie straży pożarnej o niebezpieczeństwie określone jest przez stosowne przepisy - Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.
O pożarze należy także powiadomić wszystkie osoby znajdujące się w budynku, a w przypadku takiej konieczności - zarządzić ewakuację. Bardzo ważne jest to, aby przebiegała ona sprawnie i bez paniki. Kiedy istnieje możliwość, należy zabezpieczyć mienie przed ogniem oraz niepowołanymi osobami.
Jeżeli pożar można stłumić w zarodku, należy to zrobić wykorzystując odpowiednie gaśnice albo koce gaśnicze. Nie można zapominać o tym, aby nie gasić wodą urządzeń elektrycznych. W przypadku, gdy pożar nie jest możliwy do opanowania, należy zawiadomić odpowiednie służby.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego - gdzie jest wymagana?
Warto wspomnieć również o tym, że w wielu budynkach wymagana jest specjalna instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. To dokument określający zasady ppoż. obowiązujące w konkretnym miejscu, między innymi obowiązki pracowników w zakresie ochrony przed pożarem. Szczegółowe informacje, dotyczące przede wszystkim tego, jak powinien wyglądać wspomniany dokument, kiedy jest obowiązkowy oraz czy należy go aktualizować, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Trzeba pamiętać o tym, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest specjalnie opracowywana dla konkretnego obiektu. Nie należy jej zatem mylić z ogólną instrukcją przeciwpożarową, która skonstruowana jest z myślą o danego typu budynku, zgodnie z określonym wzorem. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to obszerny dokument składający się z części opisowej, graficznej oraz niezbędnych załączników. Opracowywana jest ona indywidualnie dla konkretnego budynku, do których zaliczyć możemy między innymi: budynki administracji publicznej, oświaty i szkolnictwa wyższego, kultury, kultu religijnego czy wymiaru sprawiedliwości. Jest ona też obowiązkowa w budynkach zamieszkania zbiorowego - hotele, pensjonaty, domy studenckie czy internaty.