Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową

 

Potocznie uważa się stal za niepalną, jednak nie oznacza to, że w wypadku pożaru, ogień nie wywrze na nią żadnego wpływu. Powinno nas interesować to, jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową, ponieważ stal pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje właściwości. Temperatura w okolicach 500oC sprawia, że wykonane ze stali konstrukcje tracą swoją nośność i chociaż może nam się wydawać, 500oC to bardzo dużo, to jednak w wypadku pożaru, stal osiąga tą temperaturę w ciągu zaledwie kilku minut. To doskonale obrazuje jak niebezpieczny jest pożar dla konstrukcji stalowych. Uzasadnia też to, dlaczego konieczne jest, by wiedzieć jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową oraz by wiedzę tą wykorzystać w praktyce.

 

Sposoby przeciwpożarowego zabezpieczania konstrukcji stalowych

Konieczność zabezpieczania konstrukcji stalowych oraz innych elementów każdego budynku jest oczywista: odpowiednio zabezpieczone budynki w wymierny sposób ograniczają rozprzestrzenianie się ognia w czasie pożaru; rozmiar strat dokonanych przez ogień jest również dużo mniejszy. Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową, ale jak zwykle, kilka metod sprawdza się najlepiej. Należy zaznaczyć, że żadne zabezpieczenie przeciwpożarowe nie sprawi, że konstrukcja stalowa będzie w stu procentach odporna na długotrwałe oddziaływanie ognia. Zabezpieczenia takie mają za zadanie sprawić, że konstrukcja stalowa będzie dłużej opierać się działaniu ognia i później osiągnie temperaturę krytyczną (czyli tą, w której stal traci swoje właściwości) niż gdyby nie zastosowano żadnych zabezpieczeń. Dobrym sposobem na to jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową są zaprawy ogniochronne. Można stosować zarówno zaprawy suche, jak i mokre: ich baza jest różna, jednak obie wersje dają bardzo dobre efekty i skutecznie spełniają swoją rolę, którą jest spowolnienie nagrzewania się stali. Wiedząc jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową zaprawą ogniochronną, musimy przestrzegać sposobu jej stosowania, by rzeczywiście dała ona oczekiwane efekty w wypadku pożaru. Przed nałożeniem zaprawy, musimy oczyścić konstrukcję stalową ze wszystkich zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność. Jednocześnie myśląc jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową zaprawą, nie możemy zapomnieć o tym, że przed jej nałożeniem, należy nałożyć na stal podkład, który dodatkowo zwiększy przyczepność zaprawy.

 

Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową w prawidłowy sposób?

By stosowanie zaprawy ogniochronnej przyniosło wymierne efekty, musimy pamiętać o tym, że powinna zostać nałożona odpowiednio gruba warstwa. Nie sposób jednoznacznie określić grubości warstw, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Jeśli chcemy wiedzieć, jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową w prawidłowy sposób, musimy ustalić, jaki jest rodzaj materiału, którym zamierzamy zabezpieczyć stal, jaka jest wymaga odporność na ogień dla danej konstrukcji oraz jaki jest współczynnik masywności. Na podstawie tych danych można określić grubość pokrycia zaprawą ogniochronną. Oczywiście możemy w tym zakresie liczyć na pomoc producentów zapraw, a także firm zajmujących się ochroną przeciwpożarową, które mogą nam zaproponować również inne rozwiązania na to jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową, takie jak ognioochronna farba lub natrysk. Dzięki takiej profesjonalnej pomocy możemy mieć pewność, że metoda zabezpieczenia ognioochronnego została dobrana odpowiednio do budynku i zapewni odpowiednią efektywność, dzięki jej prawidłowemu zaaplikowaniu. Przeciwpożarowe zabezpieczenia dla budynków to konieczność, dlatego nie bagatelizujmy tej sprawy.