Sprawnie działająca instalacja elektryczna jest bardzo ważna nie tylko ze względu na komfort użytkowania budynku, ale także bezpieczeństwo osób, które w nim przebywają. Zgodnie z prawem budowlanym, przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy, a odpowiada za niego zarządca albo właściciel nieruchomości.
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące tego, na czym polega przegląd instalacji elektrycznej, co ile lat musi być przeprowadzany, a także kto może się tym zajmować.
Przegląd instalacji elektrycznej - co ile lat?
Przegląd instalacji elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budynku. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane musi być on przeprowadzany co najmniej raz na 5 lat. Podczas takiej kontroli sprawdza się między innymi sprawność połączeń, zabezpieczeń oraz środków ochrony przed porażeniem. Ponadto weryfikowana jest odporność izolacji przewodów, uziemień instalacji i aparatów.
Przegląd instalacji elektrycznej może być oczywiście wykonywany częściej. Wszystko zależy od indywidualnych cech budynku. Dotyczy to między innymi sytuacji, kiedy w danym miejscu znajduje się stara instalacja, a także w przypadku, gdy kontrola podyktowana jest na przykład przez niekorzystne warunki atmosferyczne, jak powodzie bądź wichury. Wówczas należy ją przeprowadzić zaraz po ustąpieniu niesprzyjających warunków pogodowych.
Kto dokonuje przeglądu instalacji?
Trzeba wiedzieć, że przegląd instalacji elektrycznej może być dokonywany wyłącznie przez osoby posiadające specjalne uprawnienia budowlane, a także posiadające kwalifikację typu D. To właśnie ona daje bowiem uprawnienia do tego, aby sprawować dozór nad eksploatację nie tylko instalacji, ale również urządzeń i sieci energetycznych. Nie można też zapominać o tym, że wspomniane uprawnienia są sprawdzane co 5 lat. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względu na sprawną kontrolę instalacji, ale też bezpieczeństwo fachowca, który ją przeprowadza.
Co obejmuje przegląd instalacji elektrycznej?
Przegląd instalacji elektrycznej składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje oględziny, czyli sprawdzenie, czy urządzenia nie posiadają widocznych uszkodzeń i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Na tym etapie weryfikowany jest również stan ochrony przed możliwym porażeniem prądem, jak i występowanie elementów, które mają za zadanie chronić przed rozprzestrzenianiem się ognia. W tym celu konieczne jest wyłączenie zasilania.
Drugi etap obejmuje próby oraz pomiary, które dokonywane są przez elektryka przy użyciu specjalistycznej aparatury pomiarowej. Mają one na celu dokładnie sprawdzić, czy instalacja nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub osób przebywających w budynku. Daje to pewność, że instalacja działania bez zarzutów, a w razie usterek możliwe jest ich szybkie wykrycie i naprawienie.
Protokół z przeglądu instalacji elektrycznej
Z każdego przeglądu instalacji elektrycznej musi zostać sporządzony specjalny protokół, w którym specjalista zawiera informacje dotyczące daty i miejsca przeprowadzenia przeglądu, a także danych odbiorcy czy informacji o budynku, w którym prowadzony był przegląd.
Protokół musi być też opatrzony pieczątką firmy, która dokonuje przeglądu, jak i podpisem elektryka i użytkownika budynku.