Dobrany w instrukcji sprzęt gaśniczy oraz oznakowania bezpieczeństwa są naniesione na rzuty poszczególnych kondygnacji. Na planach ewakuacyjnych są zaznaczone w czytelny sposób drogi ewakaucyjne, wyjścia ewakuacyjne oraz sprzęt przeciwpożarowy i ratunkowy. Rozmieszczone na każdej kondygnacji w powtarzalnych miejscach mają funkcę informacyjną dla użytkowników. Na planach ewakuacyjnych są również często zamieszczane informacje o telefonach alarmowych oraz skrócone instrukcje postępowania na wypadek pożaru.
Plan ewakuacyjny - przepisy
Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji każdy obiekt musi być dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie warunków ewakuacji. Plany muszą być przede wszystkim dostosowane do stanu i liczby osób, które znajdują się w obiekcie, jego konstrukcji i funkcji budynku, a także stosowanych środków bezpieczeństwa.
Elementy planu ewakuacyjnego budynku
Co powinien zawierać plan ewakuacji? Przede wszystkim warto pamiętać, że plan ewakuacji tworzony jest dla każdej z kondygnacji danego budynku wraz z terenem zewnętrznym tego obiektu. Najważniejsze informacje, które powinny się tam znaleźć to: powierzchnia, wysokość, liczba pięter/kondygnacji, przewidywana liczba osób w poszczególnych pomieszczeniach, podział stref pożarowych, wskazanie kierunków i wyjść ewakuacyjnych, informacja na temat hydrantów zewnętrznych, dróg pożarowych i dojazdowych.
Plan ewakuacyjny budynku jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pozwala uniknąć paniki podczas zagrożenia i pożaru budynku. Osoby znajdujące się w obiekcie mogą bezpiecznie go opuścić.