Co zaliczamy do podręcznego sprzętu gaśniczego?

Podręczny sprzęt gaśniczy przeznaczony jest do gaszenia w zarodku niewielkich pożarów i stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu obiektów. Koniecznie musi się znajdować w takich miejscach, jak biura, firmy usługowe, magazyny czy przedsiębiorstwa produkcyjne. Jego charakterystycznymi cechami są między innymi niewielka waga oraz łatwość obsługi. To wszystko sprawia, że z powodzeniem może być używany przez osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Do przenośnego sprzętu gaśniczego zaliczamy między innymi gaśnice, sita kominowe, koce gaśnicze, tłumice oraz hydronetki. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podręcznego sprzętu gaśniczego.

Podręczny sprzęt gaśniczy - co do niego zaliczamy?

Podręczny sprzęt gaśniczy - jak już zostało wspomniane - musi znajdować się w licznych obiektach, a ponadto być dostosowany do rodzaju potencjalnego pożaru, jaki może się tam pojawić. Bardzo ważne jest także jego prawidłowe rozmieszczenie i oznakowanie.

Najpopularniejszym przykładem takiego sprzętu są oczywiście gaśnice. Ich działanie polega na wytworzeniu wewnątrz zbiornika ciśnienia, które następnie przez specjalny wężyk wyrzuca na zewnątrz odpowiedni środek gaśniczy.

Kolejnym przykładem są hydronetki. To przenośny sprzęt gaśniczy składający się ze zbiornika na wodę (standardowo o pojemności 10 litrów), a także krótkiego wężyka zakończonego prądownicą. Warto podkreślić, że hydronetki przystosowane są podawania prądów wody albo piany. Doskonale sprawdza się w przypadku gaszenia niewielkich pożarów ciał stałych.

Koce gaśnicze to z kolei niepalne materiały, których zadaniem jest izolacja palącego się materiału od dopływu powietrza, dzięki czemu możliwe jest ugaszenie ognia. Przeznaczony jest przede wszystkim do skutecznego gaszenia palących się ubrać na człowieku. Koc gaśniczy powinien być przechowywany w specjalnym czerwony opakowaniu i oznakowany specjalną naklejką.

Nieco mniej znanym przykładem podręcznego sprzętu gaśniczego mogą być tłumice. Swoim wyglądem przypominają szczotki i zbudowane są z trzonka oraz gumowej albo metalowej części przeznaczonej do gaszenia. Stosowana jest na przykład do gaszenia palącej się trawy poprzez uderzanie w nią częścią roboczą.

Sita kominowe to metalowe ramy, w których znajduje się specjalna metalowa siatka. Używane są do gaszenia pożarów kominowych, które spowodowane są przez zapalenie się sadzy. Wspomniane sito zakłada się na komin, aby uniemożliwić wydobywanie się palącej sadzy oraz iskier. Dodatkowo zmniejsza ono siłę ciągu powietrza w kominie, co dodatkowo zmniejsza intensywność palenia się sadzy.

Podręczny sprzęt gaśniczy a przepisy prawa

Konieczność wyposażenia obiektów w podręczny sprzęt gaśniczy regulowana jest przez konkretne przepisy prawa - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku, a także Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.

Wyposażenie konkretnego budynku lub terenu w podręczny sprzęt gaśniczy spoczywa na jego właścicielu. Wśród przykładów miejsc, gdzie musi się on znajdować, należy wskazać przede wszystkim placówki medyczne, szkoły, uniwersytety, a także wszelkiego rodzaju obiekty usługowe, przemysłowe i komercyjne.