Izolacje ogniochronne istotnym elementem zabezpieczenia budynku

 

Zabezpieczenie budynku na wypadek pożaru jest obowiązkiem jego właściciela – odpowiednio wybrane środki w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji mogą uratować nasze mienie, ale przede wszystkim życie wielu osób. Zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielą się na czynne oraz bierne: do tych pierwszych należą wszystkie systemy, które mają realny wpływ na ograniczenie rozwoju ognia: gaszą go, odprowadzają dym z pomieszczenia, ale również alarmują o wystąpieniu zagrożenia przebywające w budynku osoby oraz odpowiednie służby, czyli straż pożarną. Te drugie, czyli zabezpieczenia bierne, to przede wszystkim różnego rodzaju izolacje ogniochronne. Mimo, że mogłoby się wydawać, że nie mają one zbyt dużego wpływu na ograniczenie rozwoju pożaru, wbrew pozorom mogą bardzo spowolnić rozwój pożaru, a tym samym mają realny wpływ na ochronę przebywających w budynku osób oraz zgromadzonego mienia.

Co zabezpieczają izolacje ogniochronne?

Izolacje ogniochronne, zwane również przeciwpożarowymi, mogą być stosowane na różnego rodzaju elementy, ale przede wszystkim za ich pomocą zabezpiecza się drewniane oraz stalowe konstrukcje. Warto zauważyć, że zarówno zabezpieczenia przeciwpożarowe dla drewna, jak i dla stali oraz innych materiałów nie są w stanie sprawić, że wykonane elementy te nie zostaną zajęte przez ogień. Mają one jednak na celu spowolnienie osiągnięcia przez nie określonej temperatury zwanej krytyczną. Dla stali jest to około 500 stopni Celsjusza (dokładna ilość zależy od rodzaju stali) – powyżej tej temperatury stal traci swoje właściwości i wykonane z niej konstrukcje przestają podtrzymywać opierające się na nich materiały. W przypadku drewna, po osiągnięciu przez nie temperatury około 300 stopni Celsjusza, zaczyna ono wydzielać substancje, które są łatwopalne i mogą przyczynić się do jeszcze bardziej dramatycznego rozwoju pożaru. Jakie rzeczywiste efekty dają w takiej sytuacji izolacje ogniochronne? Najłatwiej jest to zobrazować na przykładzie drewna. Drewno, dla którego nie zastosowano żadnych tego rodzaju zabezpieczeń, osiąga temperaturę krytyczną w ciągu zaledwie kilku minut. Zastosowanie izolacji opóźnia ten moment nawet o 45 minut. W przypadku pożaru to naprawdę bardzo dużo.

Jakie są rodzaje izolacji ogniochronnych?

Najprostszym sposobem zabezpieczenia drewna przed ogniem jest impregnacja. Jest to najczęściej stosowana metoda zabezpieczenia konstrukcji drewnianych, jednak warto uzupełnić ją o inne. Bardzo dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem są izolacyjne materiały w postaci zapraw wykonanych z wełny mineralnej. Zabezpieczenia te można stosować do różnego rodzaju konstrukcji: zarówno drewnianych, jak i stalowych oraz betonowych. Dają one nie tylko izolację ogniochronną, ale również akustyczną. Oczywiście oferowane na rynku zaprawy różnią się między sobą, dlatego warto poświęcić nieco czasu ich wyborowi. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się w kwestii zabezpieczenia przeciwpożarowego do firmy zajmującej się zawodowo tymi zagadnieniami – nie tylko dobierze ona odpowiednie izolacje i natryski ogniochronne, ale również odpowiednio je zastosuje w naszym budynku. Dodatkowo możemy też liczyć na pomoc w doborze i montażu systemów przeciwpożarowych, czyli czynnych zabezpieczeń. Kontakt z taką firmą będzie również dobrą okazją, by zadać nurtujące nas pytania odnośnie bezpieczeństwa pożarowego. Izolacje ogniochronne oraz czynne systemy przeciwpożarowe to niezbędne wyposażenie każdego budynku, zapewniające zwiększone bezpieczeństwo w razie wystąpienia pożaru. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, by wybierać sprawdzone rozwiązania, które są też rekomendowane przez ekspertów. I oczywiście nie warto zapominać o zdrowym rozsądku – zwłaszcza w sytuacji zagrożenia.